Místní podivín

Jak to celé probíhalo?

    Impulzem k natočení Místního podivína byla reportáž Ta, o které se mluví, kterou Radek Lang společně se svými spolužáky z univerzity natočil na kurzu praktické žurnalistiky v dubnu roku 2008 v Poněšicích.


    Protože se reportáž setkala s úpěchem, touha natočit něco většího byla silná. Zamýšleli jsme nějaký větší projekt, ale nakonec jsme uznali, že na ten bychom neměli nejen nápady a zkušenosti, ale především techniku (kameru jsme měli půjčenou, poděkování patří Tereze Semrádové) a štáb (herce atp.).

    Proto vzniknul nápad na natočení krátkého filmečku, kterým bychom zaplácli jedno odpoledne a nacvičili si proces celé geneze filmu. Jan Klíma měl za úkol námět. A protože se  zamýšlelo, že se bude jednat o jednodenní projekt pro zábavu, samotný námět byl opravdu jednoduchý.

    Radek Lang jakožto režisér poté s Janem Klímou vybrali do filmu Ondřeje GargulákaJana Tesárka a Martina Wessnitzera do hlavních rolí, kterým se nápad na využití volného odpoledne v podobě natočení krátkého filmu zalíbil a role přijali. Na snímku se ještě menšími rolemi a pomocí podíleli Eva Schreiberová, Petra Kurková a pes jménem Lela

    Jan Klíma napsal scénář - který postupně tvořily tři části a jež se během natáčení měnily (a na začátku nebyly všechny do důsledky promyšlené).

Jan Klíma jakožto ruka zombie

    V květnu roku 2008 jsme začali natáčet, ale hned první den se ukázala představa, že všechno stihneme natočit za odpoledne, opravdu naivní. Stihli jsme ve výsledku přibližně tři minuty samotného filmu, a i když jsme si užili  hodně legrace, uvědomili jsme si, že pokud budeme chtít film dokončit, zabere to mnohem více času.

    Další den jsme natočili další scény a pak jsme toho na nějaký čas nechali. Během dalších přibližně pěti měsíců se nám nakonec snímek podařilo dokončit. Natáčecích dnů bylo šest, počítaje i dva dny v  chatrči místního podivína, kde jsme mimojiné pracně kopali hluboký hrob. Samotný název - Místní podivín - vznikl až v průběhu natáčení.

    Po natočení následoval střih a ostatní nezbytné procesy, které zabraly dost času i práce. Finální podoba filmu spatřila světlo světa na konci října roku 2008. Snímek je dlouhý 22 minut a 17 sekund, je natočený v DVD kvalitě v 16:9 a má stereoozvučení. Na jeho vzniku se podílelo více lidí, jejichž role jsou popsány v sekci štáb.

Eva Schreiberová jakožto ruka v okně

    Nyní se přemýšlí o jeho pokračování. Vše je ovšem v rané fázi představ a tvorby námětu a scénáře.